Obniż rachunek za prąd. Zacznij oszczędzać na energii
Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, także w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne są widoczne już nie tylko w dużych gospodarstwach czy przedsiębiorstwach, ale także małych domkach jednorodzinnych. Wszystko za sprawą korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w fotowoltaike. Przede wszystkim jest to ochrona środowiska, ale także znaczne oszczędności, na rachunkach za prąd.
Energia prosto ze słońca
Nieustające zmiany klimatyczne na świecie, zmuszają specjalistów do wymyślania, nowych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć sztuczną produkcję prądu. Jeszcze kilkanaście lat temu farmy wiatrowe można było zobaczyć tylko w krajach zachodnich. Niewielu także było zwolenników paneli słonecznych. W obawie, przed niewystarczającą produkcją prądu, Polacy niechętnie inwestowali w instalacje fotowoltaiczne. Dziś dzięki znacznie większej wiedzy na temat energii ze słońca, coraz śmielej decydujemy się na panele PV na dachach swoich domów. Wiemy już, że prąd produkowany jest nieustanie nawet w pochmurne dni. Krążący mit, że panele słoneczne sprawdzają się tylko w krajach śródziemnomorskich, powoli zanika. Eksperci z dziedziny fotowoltaiki są bowiem zgodni, że instalacja działa efektywniej w niższych temperaturach, a promienie słoneczne są wychwytywane przez cały dzień, bez względu na pogodę. Proces produkcji energii ze słońca okazuje się, nie być tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne technologie, wysokiej jakości materiały, oraz fachowy montaż gwarantują bezawaryjność nawet do 40 lat. W tym czasie możemy spokojnie cieszyć się prądem wyprodukowanym w zgodzie z naturą.
Od słońca do gniazdka
Panele słoneczne swoje działanie zawdzięczają przede wszystkim ogniwom krzemowym. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które pozwala przekształcić promienie słoneczne w prąd stały. Jednak taki rodzaj energii nie jest możliwy do wykorzystania w życiu codziennym. Dopiero falownik, przemienia prąd stały w prąd zamienny, który trafia do naszych gniazdek. Panele działają przez cały dzień. W nocy ze względu na brak słońca produkcja energii ustaje. Jednak nie oznacza to, że nie możemy korzystać z urządzeń elektrycznych po zmroku. Ważne jest, by przed montażem instalacji fotowoltaicznej zadbać o jej dokładny projekt oraz zastanowić się nad najlepszym dla nas rozwiązaniem magazynowania nadmiaru energii.
Odpowiedni balans
Niewątpliwie kluczową kwestią przy inwestycji w instalacje fotowoltaiczną, jest obliczenie naszego zapotrzebowania energetycznego. By to zrobić, możemy skorzystać z pomocy doradcy z firmy fotowoltaicznej, lub samemu obliczyć potrzebną nam moc paneli, dzięki internetowym kalkulatorom. Odpowiednio zaprojektowana instalacja pozwala na szybszy zwrot kosztów całej inwestycji. By móc swobodnie korzystać z prądu także w nocy, oraz w okresie zimowym, gdy dni są krótsze. Najlepiej podpisać umowę ze swoim dostawcą energii. Wówczas, gdy latem nasze panele wyprodukują nadmiar prądu, oddamy go do elektrowni. Jeżeli w miesiącach zimowych skorzystaliśmy z energii od naszego dostawcy. Zużyty prąd zostanie odliczony od tego, który oddaliśmy latem. Dzięki temu nie musimy martwić się o przerwy w dostawie prądu, a mimo wszystko rachunki z elektrowni są znacznie niższe, niż przed montażem paneli słonecznych. Szacuje się, że koszt instalacji zwraca się po około 7/8 latach. Dzięki programom dofinansowującym takim jak „Mój prąd” zwrot może nastąpić jeszcze szybciej. Co istotne, rocznie możemy zaoszczędzić nawet do kilku tysiącach złotych na rachunkach za prąd.