Energetyka jądrowa: opinie za i przeciw
Obecnie 10 proc. energii produkowanej na świecie pochodzi z elektrowni jądrowych – podaje World Nuclear Association. Dla niektórych to zbyt mało i uważają, że energia jądrowa może być rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych. Ale inni, np. działacze Greenpeace, ostrzegają, że elektrownie jądrowe mogą być bardzo niebezpieczne.
Energia jądrowa uzyskiwana jest w procesie rozszczepienia jądra atomowego. Jądra atomów takich pierwiastków jak uran czy pluton są bombardowane tak, że rozszczepiają się na dwa mniejsze jądra.
Rozszczepienie jądra atomowego występuje również naturalnie w niektórych atomach. Podczas tego procesu rozszczepiania powstaje energia, która jest wykorzystywana do ogrzewania wody. Powstała para przepuszczana jest przez turbinę, a wytworzony ruch zamieniany jest na energię.
Opinie przeciw: zbyt duże ryzyko
Na koniec procesu część odpadów radioaktywnych musi być zakopana w bardzo głębokich składowiskach. Jest to jedna z głównych wad. Przetwarzanie tych odpadów jest niebezpieczne. Jeśli część materiału toksycznego wydostanie się, czy to w trakcie transportu, czy w wyniku wycieków w składowiskach, może to poważnie wpłynąć na środowisko naturalne i ludność. Obecnie energia elektryczna nie jest tania, poznaj sztuczki, która pozwolą Ci zaoszczędzić prąd.
Ponadto istnieje ryzyko, że niespodziewana awaria w elektrowni może spowodować wybuch i wydostanie się promieniowania na zewnątrz, jak to miało miejsce w katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku. Katastrofy jądrowe takie jak w Fukushimie (Japonia) pokazują, że wypadki mogą być również spowodowane przez zjawiska naturalne, takie jak trzęsienia ziemi czy tsunami. Przeciwnicy energii jądrowej proponują, aby duże inwestycje wymagane dla elektrowni jądrowych były inwestowane w programy energii odnawialnej, takie jak energia wiatrowa lub słoneczna.
Opinie przemawiające za energią jądrową
Pomijając odpady radioaktywne, energia jądrowa jest jedną z najczystszych form energii. W porównaniu ze spalaniem węgla czy ropy, emituje niewiele CO2 do atmosfery.
Zwolennicy twierdzą też, że wypadki są odosobnione, a większość z nich miała miejsce w latach 70. i 80. Ich zdaniem, technologia dla energetyki jądrowej jest już dobrze opracowana.
Chociaż energia jądrowa nie może być ostatecznym rozwiązaniem (ze względu na odpady), wielu chce, aby była ona tymczasowym środkiem zastępującym paliwa kopalne do czasu ostatecznego wdrożenia odnawialnych źródeł energii.