Kraje z największym udziałem OZE w produkcji energii
Na konferencji europejskiej w Berlinie w 2004 r. UE wyznaczyła sobie ambitny cel: 20% udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii do roku 2020. Czy możliwe jest uzyskanie energii wyłącznie z odnawialnych źródeł energii? Sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska potwierdza, że tylko energia wiatrowa może bez problemów wygenerować wystarczającą ilość energii, aby zasilić Europę, jej potencjał na najbliższe lata jest trzykrotnie wyższy niż oczekiwane zapotrzebowanie, a do 2030 r. czynnik ten wzrośnie siedmiokrotnie.
Akcesoria i narzędzia dla elektryka z dostawą na drugi dzień!
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i rezygnacja z uzależnienia od ropy naftowej jest zatem w zasięgu ręki. Co więcej, fakt, że energia słoneczna i wiatrowa już teraz stanowią kluczową część dostaw energii elektrycznej, jest faktem, ale są też inne odnawialne źródła energii przyszłości, które zaczynają domagać się swojego miejsca w szeregu.
Zalety odnawialnych źródeł energii
Które kraje są obecnie liderami w wykorzystywaniu energii odnawialnej?
Szwecja: Ten północnoeuropejski kraj osiąga rozwój nisko emisyjny, który jest również opłacalny, a także korzystny dla środowiska naturalnego i konsumentów. Już w 2010 roku kraj ten produkował więcej energii z biomasy niż z ropy naftowej.
Łotwa: znowu kraj na północy Europy, który zajmie drugie miejsce. Na Łotwie najbardziej opłacalną i rozwiniętą energią odnawialną jest energia wiatrowa, szczególnie w regionach o największej prędkości wiatru, które są wybrzeżem Morza Bałtyckiego i wschodnim wybrzeżem Zatoki Ryskiej.
Finlandia: wyspy Alandzkie, w połowie drogi między Finlandią a Szwecją są idealnym miejscem do rozwoju energetyki wiatrowej. UE ustaliła, że Finlandia ograniczy emisję gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel i torf, oraz że będzie produkować wystarczająco dużo energii odnawialnej, aby do 2020 r. pokryć 38 % całego zużycia energii..
Austria: jest to kolejny przykład rozwoju gospodarczego opartego na energii odnawialnej. W 2012 r. jej udział wynosił 32,1%, zbliżając się do celu UE wynoszącego 34% do roku 2020. Jako przykład filozofii kraju w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wiedz, że energia z biomasy działa w tym kraju od ponad trzech dekad z fantastyczną sprawnością 90%.
Mam nadzieję, że Polska dołączy kiedyś do tego zaszczytnego rankingu odnawialnych źródeł energii.