Jakie są najlepsze źródła odnawialnej energii?
Kiedy mówimy o globalnym ociepleniu lub zmianie klimatu, zazwyczaj przypisujemy odpowiedzialność za działalność człowieka. Ciągły wzrost gospodarczy i wzrost liczby ludności w ostatnich dziesięcioleciach są winą za globalne ocieplenie, topnienie lodowców i coraz częstsze powodzie.
Produkcja przemysłowa emituje ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, podobnie jak transport towarowy.Dzisiaj wymienię źródła energii, które mogą pomóc w odwróceniu zmian klimatycznych.
Energie słoneczna – jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych odnawialnych źródeł energii na świecie. W miejscach oddalonych nieco od biegunów, gdzie dociera mało promieni słonecznych, energia słoneczna może być wykorzystana prawie z każdego miejsca na świecie. Ponadto, ostatnio opracowano kilka sposobów wykorzystania tego źródła energii, dostosowując panele zarówno do użytku przemysłowego jak i domowego.
Energia pływów wodnych – siła pływów działa w podobny sposób jak w przypadku wiatraków. Konstrukcje umieszczone są w strategicznych punktach na wodzie, aby wykorzystać energię wytwarzaną przez prądy wodne. Korzystanie z pływów morskich jest kolejnym sposobem wytwarzania energii bez nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, ale ma też tę zaletę, że jest mniej zależna od słońca, które może być bardziej zmienne.
Przyszłość gdzie przyroda i człowiek żyją w harmonii
Energia z fal – energia wytwarzana przez fale wodne jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej Ta forma energii nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana na całym świecie, jednak jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej, chociaż jej utrzymanie jest stosunkowo drogie, może ona wytwarzać duże ilości energii, która jest całkowicie „przyjazna dla środowiska”.
Energia geotermalna – jest jednym z najstarszych odnawialnych źródeł energii. Starożytni Rzymianie używali jej na małą skalę do uzyskiwania gorącej wody. Zasadniczo polega ona na wykorzystaniu ciepła (które samo w sobie jest energią) zgromadzonego pod ziemią. Obecnie jest ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i stanowi ekonomiczny i ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Jej zastosowanie jest jednak ograniczone do obszarów wystarczająco odległych od łączeń płyt tektonicznych ze względu na ryzyko, jakie może się z tym wiązać.