Ile kosztuje fotowoltaika w 2023 roku?
Instalacje fotowoltaiczne są chętnie wybierane przez Polaków, którzy przede wszystkim podkreślają to, iż decydując się na takie rozwiązanie mogą sporo zaoszczędzić. Analizując, jak rosną ceny za energię elektryczną i to, że wręcz mówi się aktualnie o „kryzysie energetycznym”, warto więc przemyśleć takie rozwiązanie.
Odnawialne źródła energii są rozwiązaniem przyszłościowym i chociaż na początku wydaje się to koszt spory, to dostępnych jest wiele dotacji w ramach rządowych programów, a sama zasada działania fotowoltaiki umożliwia szybki zwrot z inwestycji.
Opłacalność fotowoltaiki w 2023 roku
Instalacje, które zostaną zgłoszone do 31.03.2023 roku będą rozliczane na wcześniejszych zasadach opustowych rozliczeń prosumenckich. Nowi użytkownicy mogą natomiast rozliczać się systemem net – billingu, a więc na zasadzie kupna i sprzedaży energii po cenie określonej na rynku giełdowym. Oznacza to, że niezużyte pieniądze na opłaty zostaną przekazane na konto prosumenta, w kwocie do 20% wartości nadprodukcji.
Dlatego wartość instalacji fotowoltaicznej nie spada, ponieważ można wykorzystać i zmagazynować jak najwięcej energii wyłącznie na swoje potrzeby.
Sporo będą mogli również zaoszczędzić tak zwani prosumenci lokatorscy, a więc właściciele spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Pojawił się bowiem zamysł nowego programu dla tej grupy.
Jak sprawdzić koszty fotowoltaiki?
Kiedy więc ktoś zastanawia się nad tym, czy w jego przypadku instalacja fotowoltaiczna jest korzystnym rozwiązaniem, to może być spokojny. Pomimo pewnych doniesień na temat wzrastających kosztów, nadal to źródło dostarczania energii traktowane jest jako ekonomiczne i przynoszące zyski.
Warto zajrzeć na kalkulator fotowoltaiczny PIVI Energy, gdzie można przeprowadzić kalkulację kosztów dla swojego indywidualnego przypadku. Sprawdzając kalkulator wskazujący, jakie fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie energetyczne oraz jakie będą koszty paneli słonecznych, od razu można się lepiej zorientować. Dodatkowo obliczenia wskażą na szacowaną wysokość rocznych rachunków po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych oraz na oszczędności, jakich można się spodziewać przez 25 lat po założeniu instalacji.
Opłacalność inwestycji wynika zwłaszcza z tego, iż cały czas obowiązują dotacje rządowe z programu „Mój Prąd”. Przyszli prosumenci mogą liczyć nawet na 50% zwrot kosztów. Dotyczy to zarówno instalacji podstawowych, jak i obecnie coraz bardziej popularnych, instalacji hybrydowych. Oznacza to, że system prosumencki działający w Polsce jest opłacalny.