Energia prosto ze słońca – o fotowoltaice i nie tylko
Wszyscy są zgodni, że przyszłością jest energia słoneczna. Stosowane do tej pory źródła energii powoli odchodzą do lamusa, węgiel, gaz i ropa naftowa kiedyś w końcu legną wyczerpaniu, należy więc coraz bardziej zastanawiać się nad przerzuceniem się na baterie i panele słoneczne.
Konwersja promieni słonecznych
Konwertowanie ciepła z promieni słonecznych jest ekologiczne, przyjazne środowisku, a przede wszystkim światło słoneczne jest energią odnawialną i bardzo obiecującą. Odpowiednio zainstalowane panele słoneczne pozwalają w krótkim czasie zacząć oszczędzać energię. Panele takie, wyposażone są w baterie słoneczne, które zawierają elementy składowe zwane fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Te ogniwa zbudowane są w dwóch krzemowych płytek, ściśle do siebie przylegających. Pomiędzy tymi płytkami, na ich styku, na wskutek promieni słonecznych, powstają ładunki elektryczne. Ogniwo od spodu pokryte jest metalową powłoką, która przewodzi prąd, a od góry, metalową siatkę. Zadaniem tych dwóch elementów jest odprowadzenie powstałego na skutek działania kolektora prądu stałego. Żeby powstały w ciągu dnia prąd mógł zostać wykorzystany w nocy, musi zostać odpowiednio zmagazynowany.
O akumulatorach i magazynowaniu prądu
Do zmagazynowania prądu potrzebne są akumulatory. Jednak w tym wypadku mamy do czynienia z prądem stałym, a nie zmienny, czyli takim, z którego korzysta większość urządzeń gospodarstwa domowego. Zatem by móc korzystać z powstałego prądu stałego, niezbędny jest falownik.
Planujesz zamontować panele fotowoltaiczne lub interesują Cię inne rodzaje energii odnawialnej? Sprawdź na stronie https://infotarnow.pl jakie obecnie dofinansowania na energię odnawialną oferowane są w Tarnowie.
Urządzenie to przekształca prąd stały w zmienny, dostosowując jego częstotliwość i napięcie do tych, jakie wymagane są przez naszą domową sieć energetyczną. A ile prądu tak naprawdę możemy uzyskać? Badania wykazują, że w ciągu roku w Polsce z 1m² baterii słonecznych jest możliwość uzyskania nawet 100 kWh energii elektrycznej. W związku z tym, ogniwo o powierzchni 25m² może zaopatrzyć w energię elektryczną nawet średniej wielkości dom jednorodzinny (oczywiście, wyłączając podgrzewanie wody i ogrzewanie domu). Może więc warto zainwestować w nowoczesne panele słoneczne?