Czym jest i jak działa biomasa?
Energia pochodząca z biomasy zasadniczo wykorzystuje materię organiczną jako źródło energii. Może ona pochodzić z odpadów rolniczych (łupiny orzechów, pozostałości po przycinaniu winorośli itd.), a także z odpadów drzewnych, takich jak palety lub trociny. Jest to tańsza, odnawialna i mniej zanieczyszczająca środowisko forma produkcji energii. Ponadto pomaga utrzymać lasy w czystości i pomaga w zapobieganiu pożarom.
Jak przetwarzana jest biomasa?
Używane są piece, w których masa jest powoli spalane, co powoduje również powstawanie popiołu, który może być później wykorzystany jako nawóz. W instalacji czasami znajduje się akumulator, który gromadzi nadmiar wytworzonego ciepła.
Jakie są najlepsze źródła odnawialnej energii?
Do czego ona służy?
Generalnie do produkcji ciepła, a na poziomie przemysłowym czasami do produkcji energii elektrycznej, choć jest to bardziej pracochłonny proces. Piece przeznaczone do biomasy mogą być instalowane w domach, w celu uzyskania ogrzewania oraz do ogrzewania wody.
Zalety biomasy.
Biomasa jest tańszym, bezpieczniejszym i bardziej wydajnym źródłem energii odnawialnej, o mniejszej emisji zanieczyszczeń, co przyczynia się do utrzymania lasów oraz recyklingu odpadów rolniczych. Nie należy zapominać, że ta materia organiczna musi być pozyskiwana w sposób kontrolowany i zrównoważony.
Krótko mówiąc, wykorzystując biomasę nie odkopujemy paliw kopalnych i nie produkujemy CO2, które było w obiegu miliony lat temu.