Jak odliczyć instalacją fotowoltaiczną od podatku?
Montaż paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach zyskał w Polsce ogromną popularność. Dzisiaj nawet pojedyncze panele PV instalowane są na balkonach czy w innych mało oczywistych obszarach domów oraz obiektów komercyjnych. Czy ta inwestycja jest w zasięgu Twojego budżetu? Aby obniżyć koszty, możesz odliczyć zakup i montaż fotowoltaiki od podatku. Sprawdź jak to zrobić!
- Fotowoltaika – co to jest?
- Czy fotowoltaika na balkonie to dobry pomysł?
- Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia fotowoltaiki i sposobu jej działania.
Fotowoltaika – co to jest?
Na pytanie: „Fotowoltaika – co to jest?”, można odpowiedzieć krótko. Jest to system przetwarzający energię słoneczną w prąd elektryczny. Głównym narzędzie, które do tego służy, jest panel fotowoltaiczny, który skupia promienie słoneczne. To właśnie w nich zachodzi konwersja opisana powyżej. Powszechnie fotowoltaikę instaluje się na dachach budynków i na gruncie. Jednak jest jeszcze inny sposób na montaż panele fotowoltaiczne na balkonie. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które ma kilka ważnych zalet.
Czy fotowoltaika na balkonie to dobry pomysł?
Jest kilka korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie:
- maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca;
- dopasowanie kąta nachylenia dla optymalnego nasłonecznienia;
- brak ingerencji w pokrycie dachowe;
- łatwość czyszczenia i konserwacji.
Warto też wspomnieć, że mini fotowoltaika na balkonie może być obarczona dodatkowymi obostrzeniami spółdzielni. Warto przed montażem skonsultować się z jej przedstawicielem.
Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?
W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie odliczenie od podatku następuje na jasno określonych zasadach. Może z nich skorzystać właściciel lub współwłaściciel budynków mieszkalnych jednorodzinnych jeśli jest osobą fizyczną rozliczającą się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W praktyce taka osoba może odliczyć do 53 000 zł od podatku dochodowego. W skład odliczenia zaliczają się następujące elementy:
- wykonanie audytu energetycznego;
- zakup materiałów budowlanych;
- kupno sprzętu do instalacji fotowoltaicznej.
Konieczne jest posiadanie faktur VAT na wszystkie zakupy oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki. Jeśli suma wydatków przekracza roczny dochód, odliczenia można dokonać w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez sześć lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Warto skorzystać z tej możliwości, by oszczędzić na instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie.