Str. Główna Energia wodna Czym jest energia wodna?

Czym jest energia wodna?

Napisał admin

Energia wodna jest odnawialnym źródłem energii, które jest wytwarzane poprzez wykorzystanie przepływu rzek przez budowę zapór. Istnieje kilka typów hydroelektrowni, z których każdy ma swoją własną charakterystykę.

Rodzaje instalacji hydroelektrycznych:

Najpopularniejszą elektrownią wodną na świecie jest tak zwana elektrownia regulacyjna. W tego typu instalacji woda gromadzona jest w zaporze i następnie spada z góry na turbinę hydrauliczną, powodując jej wirowanie i wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą generatorów elektrycznych umieszczonych w maszynowni. Następnie podnosi się jej napięcie w celu transportu energii bez większych strat, a następnie włącza się ją do sieci elektrycznej. Zużyta woda wraca do swojego naturalnego biegu.

Innym modelem jest elektrownia przepływowa. Ten typ elektrowni wykorzystuje naturalne nachylenie rzeki, a następnie kieruje wodę kanałem do elektrowni, w której poruszają się turbiny. Turbiny te mogą być pionowe (jeśli rzeka ma strome nachylenie) lub poziome (jeśli nachylenie jest niskie), wytwarzając energię elektryczną w sposób podobny do elektrowni zbiornikowych. Ten typ instalacji pracuje w sposób ciągły, ponieważ nie ma możliwości magazynowania wody.

Wreszcie, innym modelem elektrowni wodnych są elektrownia szczytowe-pompowe, które oprócz wykorzystania energii wody, mogą zużywać energię do transportu wody do górnego zbiornika w godzinach niskiego zapotrzebowania i uwalniać ją, gdy zużycie energii elektrycznej jest wysokie. Działają one jako metoda magazynowania energii w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię.

Related Posts

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Czytaj dalej