Jaka jest wytrzymałość paneli pv?
Decydując się na zainwestowanie w pozyskanie prądu z energii słonecznej, warto zdawać sobie sprawę, jaka jest wytrzymałość paneli pv. Zależy ona od kilku czynników, spośród których najważniejsza wcale nie musi być cena. Na czym opiera się zatem odporność na warunki zewnętrzne oraz żywotność instalacji?
Od jakich czynników zależy wytrzymałość paneli pv?
Wbrew pozorom wytrzymałość paneli pv nie zależy wyłącznie od ceny. Chociaż wyższy koszt wiąże się często z użyciem wytrzymalszych ogniw oraz solidniejszych zabezpieczeń, nie musi to być reguła. Co przekłada się na mniejszą podatność instalacji fotowoltaicznej na warunki zewnętrzne oraz upływ czasu?
Rodzaj ogniw – panele polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne różnią się trwałością ze względu na strukturę budulca oraz jego wykorzystanie. Rodzaj powinien być również dopasowany do przeznaczenia oraz miejsca, w którym instalacja się znajduje.
Zabezpieczenia – w zależności od wyzwań, przed którymi stanąć mogą panele, warto dobrać odpowiednie zabezpieczenia, zarówno jeżeli chodzi o samą konstrukcję, jak i dobór szkła (np. double glass).
Montaż – dobry wybór miejsca na instalację fotowoltaiczną, przygotowanie odpowiedniej konstrukcji pod panele oraz ich profesjonalne zamontowanie to podstawa długiego i owocnego korzystania z energii słonecznej.
Monitoring – wykrycie uszkodzeń mechanicznych pozwoli zapobiec degradacji, szczególnie groźnej w przypadku odklejenia folii EVA i dostania się do modułu wilgoci. Dodatkowo mając dostęp do danych dotyczących produkcji energii elektrycznej, można szybciej reagować na ewentualne uszkodzenia niewidoczne gołym okiem, a przekładające się na spadki produkcji energii.
Pielęgnacja – każdy posiadacz instalacji powinien pamiętać o wykonywaniu podstawowych czynności konserwacyjne, do których należy zgarnianie zalegającego nawet na pojedynczych modułach śniegu czy mycie paneli fotowoltaicznych co najmniej raz w roku, najlepiej wiosną.
Dzięki podjęciu tych działań wytrzymałość paneli pv powinna zauważalnie wzrosnąć.
Jaka jest wytrzymałość paneli pv na warunki atmosferyczne?
Wytrzymałość paneli pv na warunki atmosferyczne jest wysoka. Na terenie Unii Europejskiej dopuszczane są do sprzedaży wyłącznie produkty z odpowiednim certyfikatem. Jego otrzymanie wiąże się z przejściem testów laboratoryjnych, które symulują długotrwałe narażenie na działanie niekorzystnej pogody na tyle, na ile jest to możliwe.
Ponadto zjawiska atmosferyczne, które na poważnie zagrozić mogą działaniu paneli, występują w Polsce niezwykle rzadko. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w naszym kraju jest całkowicie niezależna od pogody. Cztery główne czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć niekorzystnie na instalację fotowoltaiczną w Polsce, są następujące:
Grad – w przypadku ekstremalnie rzadkich opadów gradzin o średnicy sięgającej 7-10 cm uszkodzeniu ulec może nawet hartowane szkło, a co za tym idzie, także ubezpieczany przez nie moduł. W Polsce jest to jednak wysoce nieprawdopodobne (choć zdarzały się takie przypadki).
Wilgoć – w przypadku delaminacji, czyli odklejenia folii enkapsulacyjnej, nie tylko gorzej absorbują się promienie słoneczne, ale do przewodów może się dostać także wilgoć i spowodować zwarcie. Jeśli dostanie się także do elektryki, w najgorszym wypadku wywołać może pożar, choć jest to równie rzadkie jak mocne uszkodzenia spowodowane gradem.
Śnieg – krótkoterminowo prowadzi do zacienienia, a w przypadku warstwy sięgającej 10 cm nawet całkowitego odcięcia panelu fotowoltaicznego od promieni słonecznych. Idzie za tym spadek wydajności praktycznie do 0%.
Wysoka temperatura – negatywnie wpływają na wydajność ze względu na nagrzewanie półprzewodnika, krzemu. Na szczęście jest to wyrównywane znacznie większą podażą promieni słonecznych, zatem nie wpływa długofalowo na gorsze wyniki instalacji fotowoltaicznej.
Jak długo wytrzymają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne tworzone są z myślą o 30 latach działania ze spadkiem wydajności o maksymalnie 20%, co zapisane jest zazwyczaj w gwarancji. Z tego względu producenci muszą zadbać, aby były one odporne i nie ulegały degradacji przekraczającej poziom 0,8% wydajności rocznie. Do sprzedaży trafiają więc panele po intensywnych testach laboratoryjnych, gdzie wystawia się je na działanie wysokich i zmiennych temperatur czy obiektów fizycznych wystrzeliwanych z dużą prędkością.
Długa gwarancja na panele fotowoltaiczne bywa jednak często sloganem, który przy kupnie modułów czy podpisywaniu bardziej kompleksowej umowy warto dokładnie zweryfikować. Wielu producentów nie chce brać odpowiedzialności za uszkodzenia wywołane zjawiskami pogodowymi, a dodatkowo różne elementy instalacji mogą być traktowane w odmienny sposób. Podczas gdy same ogniwa cieszyły się będą gwarancją na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, falownik może być chroniony przez zaledwie pięć lat. Obszar gwarancji oraz pokrywane przez producenta szkody należy bezwzględnie brać pod uwagę przy obliczaniu potencjalnego zwrotu z inwestycji lub jej ryzyka.